Amália Rodrigues volt minden idők legnépszerűbb fado-énekesnője, az első portugál sztár, aki nemzetközi ismertségre tett szert. Amália da Piedade Rebordão Rodrigues 1920. júliusában, a portugál főváros, Lisszabon Alcântara kerületében látta meg a napvilágot. Édesapja, aki cipész és trombita-művész volt, lánya születése után egy évvel visszaköltözött szülővárosába, Fundãoba. Amália ezt követően nagyszüleinél nevelkedett Lisszabonban, 14 éves volt, amikor szülei visszatértek a fővárosba. Nyolc testvére született, de többen közülük már kisgyerekkorukban meghaltak. Húga, Celeste Rodrigues szintén énekesnő lett. Amália Rodrigues tehetségére korán felfigyeltek, hiszen már gyermekként is gyönyörűen énekelt. 1939-ben 19 évesen kezdte profi karrierjét, amikor helyi fado házakban lépett fel. Ezt követően egyre gyakrabban szerepelt különböző színpadi produkciókban, majd filmekben is.
A legnépszerűbb portugál költők írtak számára dalokat. A kiváló énekesnő előadásmódjával, repertoárjának összeállításával új lendületet adott a fado, eme rendkívül szenvedélyes műfaj fejlődésének.
1943-ban Rodrigues Madridban koncertezett, ez volt az első nemzetközi szereplése. A következő évtizedekben előadásaival óriási sikereket aratott hazájában és külföldön egyaránt. Énekelt többek között, Franciaországban, Angliában, Olaszországban, Brazíliában, Mexikóban, az Egyesült Államokban, sőt a Szovjetunióban és Japánban is.
Óriási nemzetközi sikereket aratott 1970-ben megjelent Com que Voz című lemezével, amelyet számtalan díjjal jutalmaztak.
Rodrigues karrierje s ezzel együtt a fado aranykora is egybeesett a Salazar-diktatúrával, ami miatt olykor támadások kereszttüzébe került, de sikereit, népszerűségét ez sem halványította el. A ’80-as években meggyengült egészségi állapota miatt visszavonult a közélettől, de felvételeket továbbra is készített.
1999. október 6-án hunyt el Lisszabonban.
A fado királynője a mai napig a portugálok nemzeti ikonja, aki utat mutatott a fado-előadók következő generációinak. Hajdani háza, melyben ma múzeum működik, a fado-rajongók igazi zarándokhelye. Amália Rodrigues 2007-ben a 14. helyezett lett az Os Grandes Portugueses – a legnagyobb hatású portugálok – választáson.
Válogatott diszkográfia Amália Rodrigues (1962)
Com que Voz (1970)
Cantigas numa Língua Antiga (1977)
Lágrima (1983)
Amália na Broadway (1984)
Obsessão (1990)
A Rainha do Fado Volume 1 1945-1951 (2003)
A Rainha do Fado Volume 2 1951-1952 (2003)
The Ultimate Collection (2006)
Uma Casa Portugesa (2009)
Fado Português (2010)
The Queen of Fado (2011)
The Queen of Fado II. (2012)