Leonard Cohen szerteágazó tehetségű művész, világszerte közkedvelt és elismert énekes, zenész, dalszerző, író és költő. Minimalista világa egyedi, semmihez nem hasonlítható, egyetlen stílus korlátai közé sem szorítható. Dalszövegeit rendszerint áthatja a spiritualitás és a társadalomkritika. Leonard Norman Cohen 1934. szeptember 21-én a kanadai Montrealban látta meg a napvilágot egy zsidó családban. Édesapját korán elveszítette. Erősen vallásos szellemben nevelkedett, amely meghatározta későbbi világszemléletét. Tizenévesen megtanult gitározni, alapított egy country-zenekart, majd az irodalom felé fordult.
Első verseskötetét Let Us Compare Mythologies címmel, még egyetemi évei alatt írta, de az 1961-ben megjelent The Spice-Box of Earth című második kötete hozta meg számára az ismertséget hazájában. A ’60-as években még elsősorban írással foglalkozott. E miatt jó ideig meglehetősen visszavonultan élt. Ekkor születtek legnépszerűbb írásművei, többek között a Flowers for Hitler című verseskötete, illetve a The Favourite Game (A kedvenc játék) és a Beautiful Losers (Szépséges lúzerek) című – magyar fordításban is megjelent – regényei.
A ’60-as évek végén az Egyesült Államokba költözött, ahol hamarosan dalszerzőként, majd előadóként is bemutatkozott. Első sikerét Suzanne című dalával aratta, mely Judy Collins előadásában vált ismertté. 1967-ben megjelent Cohen első albuma, Songs Of Leonard Cohen címmel. A következő időszakban írói és költői munkássága erősen háttérbe szorult a zenélés mellett.
1977-ben a producer Phil Spector (akit a rétegzett, barokkosan hangszerelt stúdióhangzás, az úgynevezett wall of sound feltalálójaként tartanak számon) közreműködésével – de komoly vitákkal fűszerezve – készítette el a Death Of A Ladies' Man című, a korábbiaktól teljesen eltérő hangzásvilágú lemezét.
A ’80-as évek derekán jelent meg Various Positions című, erősen vallásos tematikájú albuma, amelyen többek között a máig talán legismertebb és legtöbbször feldolgozott szerzeménye, a Hallelujah is szerepel.
A ’90-es évek újabb fordulópontot hoztak a művész életében. 1994-ben visszavonult a Los Angeles közelében található Mount Baldy Zen Center nevű buddhista kolostorba – itt kapta a Jikan, vagyis „csendes” nevet – ahol a következő esztendőket első sorban írással és meditációval töltötte. 1999-ben hagyta el a kolostort, és két évvel később Ten New Songs című új stúdióalbumával – melynek társszerzője Sharon Robinson – tért vissza a zenei világba. Az idős művész a következő éveket is folyamatos munkával töltötte.
2008-ban lépett ismét a közönség elé, ekkor készült új koncert albuma is, amely hatalmas sikerű visszatérést jelentett számára s amellyel ismét a slágerlisták élén találta magát. Live In London címmel jelent meg a DVD illetve a dupla lemez, mely után világkörüli turnéra indult.
Cohen a világ minden táján, így Magyarországon is rendkívüli népszerűségnek örvend. Kern András 1998-ban megjelent, Engem vársz című albumán énekli Cohen dalait magyarul, Fábri Péter fordításában. De talán a hazánkban legismertebb magyar feldolgozás, a Take This Waltz című, Zorán előadásában. Leonard Cohen legnépszerűbb, számtalanszor feldolgozott dalai filmek kísérőzenéjeként is gyakran hallhatók. A számtalan kitüntetés és díj mellett talán a legnagyobb elismerés számára, hogy páratlan életműve szerzők és előadók tucatjait inspirálta.
Diszkográfia Songs Of Leonard Cohen (1967)
Songs From A Room (1969)
Songs Of Love And Hate (1970)
Live Songs (1973)
New Skin For The Old Ceremony (1974)
The Best Of (1975)
Death Of A Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Cohen Live (1994)
More Best Of (1997)
Field Commander Cohen – Tour of 1979 (2001)
Ten New Songs (2001)
The Essential Leonard Cohen (2002)
Dear Heather (2004)
Live In London (2009)
Songs From The Road (2010)
Old Ideas (2012)